Final Program

ENVIRONMENTAL ENGINEERING IN THE
FOOD PROCESSING INDUSTRY XXXII

February 24-28, 2002
Delta Pinnacle Hotel, Vancouver
British Columbia, Canada

Theme:

Environmental and Energy in a Changing World

Poster Sessions

DAY 1
 

Sunday, February 24, 2002

 

7:00

Whistler Skiing
Chair: D.L. Catton, The Process Group
Breakfast for skiers by Gannett Fleming, Inc.

15:00 - 19:00

Registration and check-in

Pinnacle Foyer

16:00 - 17:00

Session Chair meeting
Gottfried Haase

Point Grey Room

16:30 – 17:00

Guest Orientation Meeting
Antoinette Chartier
Virginia Haase

Caulfeild Room

17:00 - 17:30

Orientation for first time participants
Ted Weller, B&A Safety and Health Consultants
Gottfried Haase, Kraft Canada Inc.
Richard Fein, United Engineering Foundation
Larry Perry, Frito-Lay, Inc.

Hollyburn Room

17:30 - 18:30

Social Hour
Sponsored by Paques ADI Inc. and
ADI Systems Inc.

Shaughnessy Room

18:30 - 19:45

Welcome Dinner

Pinnacle I & II

19:45 - 20:00

Opening of Conference, Introductions and Announcements

Pinnacle I & II

20:00 – 20:45

Entertainment
Tsimshian Dancers – West Coast Native Dancers

Pinnacle I & II

20:45 – 21:30

Social Hour
Sponsored by CET Engineering Services

Shaughnessy Room

 

DAY 2
 

Monday, February 25, 2002

 

7:00 – 8:00

Breakfast

Pinnacle I

8:00 - 8:10
8:10 – 8:55

Opening Remarks
Mike Harcourt
Former B.C. Premier and Mayor of Vancouver
"Urban Tsunami"

Pinnacle II & III

9:10 - 10:40

  1. Regulatory Outlook and Future Perspectives

  2. Chair: John Groenewold, STS Consultants, Ltd.
    Co-Chair: Anne Giesecke, American Bakers Association

 

 

 

Speakers:
Clay Detlefsen
International Dairy Foods Association.
"A Review of Food Processing Industry Toxic Release Inventory (TRI) Reporting Requirements"

 

John Thorne
American Meat Institute
"Working with the Regulatory Agencies: Challenges and Opportunities"

 
. Anne Giesecke
American Bakers Association
"Trade Associations: Best Tools of the Trade"
 

10:40 - 11:00

Coffee Break

 

11:00 – 12:30

  • Avoid Environmental Mismanagement in Mergers and Acquisitions

  • Chair: Ruth Adelman, Unilever Bestfoods NA
    Co-Chair: Alan Carter, Malcolm Pirnie, Inc.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:
    Theresa Lanctot
    Sara Lee Bakery Group
    "Limiting Environmental Liability in Acquisitions"

    Carol Kenfield,
    The Pillsbury Company
    "Environmental Management Acquisition Tools"

    Sarah Walls
    Cantey & Hanger L.L.P.
    "The Seller’s Perspective: Welcome to the Hotel California"

     

    12:30 – 13:45

    Lunch

    Pinnacle I

    14:00 – 16:30

    Ad hoc Sessions:

    Facilitators:
    James A. Merideth, Fox Engineering Associates, Inc.
    Robert Pharmer, Donohue & Associates

    Topics and Subjects:
    "Wastewater Issues: New Technologies, Permitting, Major Expansions"


    Shaughnessy I

    14:00 – 15:00

    Steering Committee Meeting

     

    17:00 – 18:00

    Poster Session and Social Hour
    Chair: Stephanie Richardson
    Preventive Environmental
    Management, Inc.
    Co-Chair: George Cassady,
    Tropicana Products, Inc.

    Social Hour sponsored by: Luker, Inc.

    Shaughnessy

    18:00 – 19:30

    Dinner

    Pinnacle I

    19:30 – 21:00

  • International Session
  • Chair: Bob Landine, ADI Systems Inc.
    Co-Chair: Michael Jakob, Parkson Corp.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:
    Greg Koch
    Coca-Cola Company
    "The Coca-Cola eKOsystem"

     
     

    Tom Kaszas
    McCain Foods Limited
    "Pollution Control, Energy & Waste Management Issues – Our Global Experience"

     
     

    John Groenewold
    STS Consultants, Ltd.
    "Environmental Management Trends in Mexico"

     

    21:00 – 22:00

    Poster Session and Social Hour
    Social Hour sponsored by:
    Kennedy/Jenks Consultants.

     

    Deluxe Dessert Bar Sponsored by:
    Food Industry Environmental Network
    Preventive Environmental Management, Inc.
    The Process Group
    The Stover Group

    Shaughnessy

    DAY 3

    Tuesday, February 26, 2002

    7:00 – 8:00

    Breakfast

    Pinnacle I

    8:00 - 9:45

    4. Energy: Innovations and Strategy.
    Chair: Brian Molenaar, Strand Associates, Inc.
    Co-Chair: John J. Brown, H.J. Heinz Company

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:
    Douglas V. Bloss
    Daniel W. Fonner
    Armstrong Services, Inc.
    "Optimize Utility Infrastructure with Third Party Capital"

     
     

    Garrett Smith
    COGENTECH, Inc.
    "A Practical Guide to Cogeneration"

     
     

    Mark D. Crowdis
    Think Energy, Inc.
    "Fuel Cell Generation: Costs and Benefits Amidst Volatility"

     

    9:45 – 10:15

    Coffee Break

     

    10:15 – 12:00

    5. Take a Deep Breath (Air Issues)
    Chair: Carol Kenfield, The Pillsbury Company
    Co-Chair: D.L. Catton, The Process Group

    Pinnacle II & III

    Speakers:

    Theresa Lanctot
    Sara Lee Bakery Group
    "How CFCs Can Ruin Your Life"

     

     

    Anne Tennier
    Maple Leaf
    "Air and Odor Emissions in Canada"

    Douglas Foster
    Tropicana Products, Inc.
    "VOC Emissions from Citrus Feed Mills: A New Regulatory Approach"

     

    12:15 – 12:30

    Lunch: pick up box lunch

    Pinnacle I

     

    12:30 – 17:00

    Technical Tour –
    Coordinators: David J. Olig, Gannett Fleming, Inc.

    B.C. Hot Houses
    Buses sponsored by:
    B&A Health and Safety Consultants,
    Coca Cola Enterprises, Inc. and
    Triad Engineering, Inc.

     

    18:00 -

    Dinner at your pleasure

     

     

     

    DAY 4
     

    Wednesday, February 27, 2002

     

    7:00 – 8:00

    Breakfast

    Pinnacle I

    8:00 - 9:45

    6. Hazardous Materials Management: Beyond
    Flammable Cabinets and Manifests

    Chair: Diane Leslie, Campbell Soup Supply Co.
    Co-Chair: Quentin Davis, Fehr-Graham &
    Assoc.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:
    Debbie Mensay
    The Minute Maid Company
    "Hazardous Materials in Transportation"

     
     

    Jere Zimmerman and Mark Kunugi
    Coors Brewing Company
    "Chemical Management – Controls and Documentation for Regulatory Compliance: Lessons Learned"

     
     

    Ana Prieto
    Novartis Consumer Health
    "Emergency Management: One Company’s Approach"

     

    9:45 – 10:15

    Coffee Break

     

    10:15 – 12:00

    7. Waste/By-Product Utilization
    Chair: Tom Stachura, ConAgra Refrigerated
    Prepared Foods.
    Co-Chair: Mark Johnson, Gannett Fleming, Inc.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:

    Paul Halberstadt
    Renewable Environmental Solutions
    "Thermo-Depolymerization Process Update:
    Organic Liquids and Solids Processing"

     
     

    John Katers
    University of Wisconsin and
    David Drew
    STS Consultants, Ltd.
    "Energy and Resource Recovery from Agricultural and Food Wastes".

     

    12:00 – 13:00

    Lunch

    Pinnacle I

    13:00 – 13:30

    Preview 33rd Annual Conference

     

     

     

    13:30 – 16:30

    Ad hoc Sessions and Workshops
    Facilitators:
    James A. Merideth, Fox Engineering Associates, Inc.
    Robert Pharmer, Donohue & Associates

    Topics and Subjects:
    "Crisis Management: Natural and Man Made Disasters".

    Shaughnessy I

    13:30 – 15:30

    Year 2003 Organizing Committee Meeting
    Chair: Larry E. Perry, Frito-Lay, Inc.

     

    17:00 – 17:45

    Poster Session and Social Hour
    Chair: Stephanie Richardson
    Preventive Environmental
    Management, Inc.
    Co-Chair: George Cassady,
    Tropicana Products, Inc.

    Social Hour sponsored by:
    Parkson Corporation
    Hycor + American Bulk Conveying Products.

    Shaughnessy

    17:45 – 19:30

    Banquet and Awards
    Dinner Wine sponsored by Frito-Lay, Inc.

    Pinnacle I

    19:45 – 21:00

    8. Solid Waste Management and Packaging

    Material Management (Reduction Efforts
    and EPR)

    Chair: Binayak Acharya, Nestlé
    Co-Chair: Warren Howe, WHEE, Inc.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:

    Steven Woodruff (presented by Warren Howe)
    Woodruff & Howe Environmental Engineering
    "Innovative Replacement for Wax-Coated Boxes"

    Neil Hastie
    Encorp Pacific (Canada)
    "Organzing Principles for Industry Product Stewarship"

    Andrew Holynsky
    William Wrigley Jr. Company
    "TBD"

     

    21:00 – 22:00

    Poster Session and Social Hour
    Social Hour sponsored by:
    Anheuser-Busch Companies, Inc.

    Shaughnessy I

     

    DAY 5
     

    Thursday, February 28, 2002

     

    7:00 – 8:00

    Breakfast

    Pinnacle I

    8:00 - 9:45

    9. Land-Based Wastewater Treatment: Energy
    Conservation and Resource Recovery

    Chair: Dan Bruner, Cascade Earth Sciences.
    Co-Chair: Michael Henderson, Lamb-Weston, Inc.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:

    Robert Shober
    Campbell Soup Supply Company.
    "Food Processing Wastewater Treatment – Cost Effective Alternatives
    "

     
     

    Daniel J. Burgard
    Cascade Earth Sciences.
    "Energy Conservation Using Natural Systems for Wastewater Treatment"

     
     

    Tim Westman
    Muskegon County, MI.
    "Case Study on One of the Largest Land Application Systems in the Free World"

     

    9:45 – 10:15

    Coffee Break

     

    10:15 – 11:30

    10. Outsourcing Water and Wastewater Treatment.
    Chair: Tom Bachman, Triad Engineering, Inc.
    Co-Chair: Reginald Prime, Coca-Cola Enterprises Inc.

    Pinnacle II & III

     

    Speakers:

    Chris McKee
    Environmental Management Corp.
    "Creating a Win-Win Partnership"

     
     

    Panel Discussion:
    Outsourcing Water and Wastewater Treatment

    Al Beers, Anheuser-Busch Companies, Inc.
    John Brown, H.J. Heinz Company
    John Groenewold, STS Consultants, Ltd.
    Carol Kenfield, The Pillsbury Company
    Reginald Prime, Coca-Cola Enterprises Inc.

     

    11:30 – 12:00

    Conference Wrap-Up (and Passing on the Dipper), Adjournment and Take-Out Lunch
    Gottfried Haase

    Pinnacle I

    Return to top.

    Poster Sessions

    The posters will be put up on Monday afternoon, February 25, and will remain up until 10:00 p.m. Wednesday, February 27. Starting on Monday all social hours will be held in conjunction with the Poster Sessions. Additionally, the dessert bar and door prizes scheduled for Monday evening will be in conjunction with the Poster Session. This will give you time to mingle with attendees, to make new acquaintances, renew old ones, and encourage interactive discussions between all participants – a perfect time for networking.


    Environmental Outsourcing – A Team Approach

    Quentin Davis, Fehr-Graham Associates


    Anaerobic Digester Treats High-FOG Wastewater

    Robert Landine, ADI Systems Inc; Albert Cocci, Paques ADI Inc.; Joel Higginson, Advantage Engineering


    Long Term Effects of Peracetic Acid Sanitizer on Aerobic Biological Treatment

    Tom Bachman, Triad Engineering, Inc.

    Treatment of Salad Dressing Wastewater Using Aerobic Membrane Technology

    Bill Bonkoski, Zenon Environmental, Inc.


    Energy and Resource Recovery from Agricultural and Food Wastes

    David Drew, STS Consultants, Ltd.; Carl Theunis, Ag Environmental Solutions; John Katers, STS Consultants, Ltd. & University of Wisconsin – Green Bay

    TMDL’s – What They Are and Why They Are Important to Food Processors
    Jack Cooper, Food Industry Environmental Network.

    Pretreatment of High Strength Dairy Wastewater containing extreme levels of BOD and TSS with a High Load Anaerobic Process
    Chris Scheidt, Land ‘O Lakes and John Mills, NewBio

    A Case Study – Effective Wastewater Management at a Soft Drink Syrup Production Plant
    Alan Carter, Malcolm Pirnie, Inc.

    Selecting the Right Crops for Land Application Systems
    Dan Burgard, Cascade Earth Sciences

    ConAgra’s Approach : Training Tapes - A Consistent, Simpler Approach to Training for all Required Topics
    Don Radentz, ConAgra

    Return to top.